دکتر عفت محمدی

پوست و مو


تزریق چربی

می توان گفت بعد از تکنیک نخ ، تزریق چربی روش تکمیلی مناسبی جهت زیباسازی چهره محسوب می شود. البته مشروط بر اینکه چربی با تکنیک صحیح گرفته و سانتری فیوژ گردد. چرا که تزریق چربی اساسا نوعی گرَفت یا پیوند می باشد و اگر سلول های چربی به خوبی گرفته و تزریق نشوند، ممکن است عفونت کرده و نتیجه ی مایوس کننده ایی به بار آورد.

در سال های اخیر آگاهی عمومی درباره نقش مهم تزریق چربی در جراحی پلاستیک و ترمیمی بیشتر شده است و جراحان پلاستیک و زیبایی، تزریق چربی را به عنوان یک عمل جراحی اصلی پذیرفته اند. اگرچه پیوند چربی ابتدا فقط برای پرکردن نقائص بدن و صورت بکار می رفت، امروزه نقش آن به عنوان یک عامل ترمیمی بالقوه بسیار مورد توجه است.

سرچشمه های پیوند چربی :
اولین پیوند چربی در سال 1893توسط جراح آلمانی بنام گوستاو نوبر گزارش شد. او تکه هایی از بافت چربی را از بازوی بیمار برداشت و به قسمت تحتانی کاسه چشم بیمار پیوند کرد تا فرو رفتگی ناشی از چسبندگی حاصل از بیماری استخوانی دراین ناحیه را بهبود بخشد. او نتیجه عمل را بسیار رضایت بخش توصیف کرد. دوسال بعد، یک پزشک آلمانی دیگر مقاله ای در مورد پیوند یک توده چربی بزرگ که از باسن بیمار برداشته و برای جایگزینی توده فیبرو کیستیک برداشته شده، آن را در این ناحیه پیوند داده است. نویسنده اظهار کرد که نتیجه بعد از یکسال خوب بوده و تفاوت با پستان دیگر اندک بوده است. در دهه 1990، سیدنی کلمن با تجربه فراوانی که در مورد تزریق چربی اتولوگ داشت بر اهمیت عدم صدمه به سلولهای چربی در زمان تهیه این پیوند تاکید کرد.

او کلید موفقیت را در رعایت موارد زیر دانست :
1- استفاده از کانولای کند ( دارای لبه ضخیم ) شماره 17 متصل به سرنگ 10 سی سی برای برداشت چربی
2- خالص کردن ماده پیوند توسط سانتریفوژ
3- حداقل کردن مقادیر پیوند چربی، بطوریکه چربی های وارد شده در بافت حداکثر سطح تماس را با بافت های اطراف داشته باشند تا بیشترین احتمال زنده ماندن سلولهای چربی تازمانی که جریان خون به این سلولها ایجاد شود وجود داشته باشد.

بعد از چند سال او دو نکته دیگر را اضافه کرد :
4- تزریق های بسیار کوچک چربی کشیده شده خالص شده
5- گذاشتن این تکه های کوچک چربی در تونل های ظریف در لایه های روی هم بطوریکه جریان خون مناسب قابل ایجاد باشد.

کلمن اصطلاح" لیپواستراکچر" را معرفی کرد و در سال 2004 اصول پیوند چربی ساختمانی برای حصول نتیجه طولانی مدت را در کتاب خود به نام "پیوند چربی ساختمانی" شرح داد.مطالعات بالینی نشان داده اندکه پیوند چربی میتواند باعث جوانسازی بافت پوست شود. در ضمن نشان داده شده که تزریق چربی می تواند باعث بهبودی بالینی در موارد ضایعات ناشی از رادیوتراپی شود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شیخ صدوق شمالی ، ساختمان بانک شهر ، مجتمع تک نگین ، طبقه سوم
تلفن : 36635516 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیخدمات مطبمطالب و مقالاتگالری عکسسوالات پزشکیپیام های کاربرانآدرس مطب